Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Er billeder fra en bevægelsesdetektor/fotopir tv-overvågning?

Datatilsynets vurdering er, at der ikke er tale om tv-overvågning. Der er dog ikke tale om et bindende udsagn. Der er selvfølgelig tale om behandling af persondata.

I henhold til GDPR artikel 2 er privates helt personlige eller familiemæssige aktiviteter dog ikke omfattet af GDPR, og det er Datatilsynets vurdering at bevægelsesdetektor/fotopir i private hjem falder ind herunder.