Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Er det tv-overvågning, når jeg ikke optager?

Ja. Jævnfør lov om tv-overvågning § 1, stk. 2 (se spørgsmålet ”hvad er tv-overvågning” længere oppe), gør det ingen forskel om du optager eller ej – begge dele kan være tv-overvågning.