Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Er en sikringsvirksomhed forpligtet til at oplyse kunder, der ringer til kundeservice, salgsafdeling etc. om at samtaler optages?

Efter ordlyden af straffelovens § 263 skal man ikke oplyse at samtalen bliver optaget blot den ene part ved det. Datatilsynet anbefaler dog klart, at man oplyser, at samtalen optages. Det kan fx gøres via en båndoptagelse inden telefonen bliver taget.