Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

I hvilken lovgivning er det anført, at TV-overvågningsoptagelser – og dermed serveren – skal opbevares i et aflåst rum eller skab?

Det står først og fremmest i GDPR-artikel 32 (og 24), hvor det fremgår, at den dataansvarlige skal træffe ”passende tekniske og organisatoriske foranstaltninger”. Det må man selvfølgelig selv fortolke, men at sikre serveren blandt andet med aflåsning må betragtes som absolut minimum i forhold til at beskytte særligt personfølsomme oplysninger som optagelserne er.