Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Kan en databehandleraftale undlades, hvis man kan påvise at det kun drejer sig om dataopbevaring?

Nej. Opbevaring er også databehandling, jf. GDPR artikel 2 nummer 2.