Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Må skoler og lignende overvåge egne facader og indgange?

Ja, det følger af Datatilsynets praksis. Men jf. artikel 5 og 6 i GDPR må tv-overvågning må alene benyttes, hvis der ikke er andre egnede løsningsmuligheder. Det betyder, at man skal argumentere for formålet med overvågningen og den udfordring den skal løse.

Bemærk dog at det normalt vil blive betragtet som uforholdsmæssigt at tv-overvåge på en skole indenfor åbningstiden af hensyn til elever, lærere og andre faste brugeres privatliv.