Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Skal der laves afmaskning på PTZ-kameraer, der er præpositioneret til at overvåge indenfor kundens område, men som manuelt kan ændres til positioner uden for kundens område når operatøren overtager?

Hvis man derved kommer til at overvåge på andres område, er det ikke lov om tv-overvågning, man kommer til at overtræde, men Straffelovens § 264. Problemet kan løses med afmaskning eller ved at kunden skriftligt sikrer sig i den instruks han alligevel skal give i sin databehandleraftale med dig og subsidiært KC, at der ikke overvåges hvor man ikke må.