Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Må man dele oplysninger fra ANPG med andre virksomheder indenfor samme kæde?

Som udgangspunkt nej. Undtagelsen er hvis deling sker iht. lov om tv-overvågning § 4 c stk. 2. Dette forudsætter dog et lukket system til deling. Der findes endnu ikke ret mange af disse systemer, der blev en mulighed i maj 2018. Det eneste SikkerhedsBranchen kender til i skrivende stund er Crimestat under Dansk erhverv.