Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Må vagter bruge håndjern?

Ja, det må man godt, fordi civile/vagters anvendelse af håndjern ikke er direkte reguleret af nogen lov. Men det fremgår af retsplejelovens § 758, at en anholdelse skal gennemføres så skånsomt som muligt. Man skal derfor have rigtig godt styr på om det er proportionalt, inden der gøres brug af håndjern, og vælge mindre indgribende tiltag inden man bruger håndjern.