Den danske brancheforening for sikring og sikkerhed

Skal kontrolcentraler informere om, at de optager telefonsamtaler?

Efter ordlyden af straffelovens § 263 skal man ikke oplyse at samtalen bliver optaget blot den ene part ved det. Datatilsynet anbefaler dog klart, at man oplyser, at samtalen optages.