Ad hoc-udvalg: IT-sikkerhed

Ad hoc-udvalg: IT-sikkerhed

Udvalget har til formål at arbejde tværfagligt med it-sikkerhedsrelaterede problemstillinger i branchen. Udvalget arbejder på at udvikle små konkrete videoguides, som kan vejlede om it-sikkerhed for installatøren, ligesom udvalget arbejder med at udvikle et værktøj, der kan fungere som tjekliste for installatør og rådgiver.

Udvalget har bl.a.: 

  • udarbejdet en installationserklæring for IT-sikkerhed i sikringssystemer, som sikrer den nødvendige dialog mellem kunde og installatør.
  • klædt branchen på – og gør det fortsat – til at håndtere ny regulering, herunder i relation til NIS2. Du kan finde mere om NIS2 herunder.

 

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Ad hoc-udvalg IT-SIK Medlemsmøde25. april 2024, 13:00Medlemsmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK1. februar 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK27. november 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK6. september 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK18. april 2023, 13:00Medlemsmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK24. januar 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK8. november 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Ad hoc-udvalg IT-SIK16. august 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
Acre SecurityThomas Risager thomasrisager@acre-int.com
Næstformand
Securitas A/SNicolaj Kristensen nicolaj.kristensen@securitas.dk
Ledelse
ACTAS A/SMorten Bonderup mbb@actas.dk
Ad hoc-udvalg: IT-sikkerhedJacob Herbst jhe@dubex.dk
Axis Communications ABHeinz Dueholmheinz.dueholm@axis.com
Carrier Fire & Security Denmark A/SKenneth Møhncke kenneth.mohncke@carrier.com
DKTV A/SMartin Hagedorn Jacobsenmhage@tdcnet.dk
Fire Eater A/SPer Friis-Jensenpefr@fire-eater.com
G4S Security Services A/SLasse Wolpold lasse.wolpold@dk.g4s.com
Hikvision Europe B.V.Ammar Mustafaammar.mustafa@hikvision.com
Hikvision Europe B.V.Kasper Trollekasper.trolle@hikvision.com
RIEL Sikring ApSSonny Ibsen si@rielsikring.dk
Rambøll Danmark A/SJakob Fruergård Poulsenjfpn@ramboll.dk
Robert Bosch A/SJohn Ørnebjergjohn.oernebjerg@dk.bosch.com
SCANVIEW A/STorsten Ussing tu@scanview.dk
Siemens Smart InfrastructureJohn Achen john.achen@siemens.com
SmartGuard ApSCasper Wilken cw@smartguard.dk
Medlem
Axis Communications ABLars Hansson lars.hansson@axis.com
Bagger Låse & Alarm A/SJack Overby jo@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMarie Agerskov Lauritzenmla@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMartin Schrøder ms@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SRene Jensen rj@bagger-laase.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
KriminalforsorgenRune Vahl-Madsenrune.vahl-madsen@krfo.dk
SCANVIEW A/SAndreas Bækgaardand@scanview.dk
Siemens Smart InfrastructureMartin Ruben Kjær Svejgaard Pedersenmartin.pedersen@siemens.com
SikkerhedsBranchenEva Agnete Kristenseneak@sikkerhedsbranchen.dk
Sweco Danmark A/SAnders Fredsøanders.fredsoe@sweco.dk
Sweco Danmark A/SMogens Dammogens.dam@sweco.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk