Vagtudvalget

Hvad er Vagtudvalget?

Vagtudvalget er ét af SikkerhedsBranchens seks stående udvalg, der alle beskæftiger sig med et specifikt fagområde inden for sikkerhed og sikring. Vagtudvalget består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf fem virksomheder er valgt til at udgøre en udvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder Vagtudvalget med?

Vagtudvalget arbejder ud fra en godkendt arbejdsplan, som udvalget reviderer fra år til år. Det drejer sig blandt andet om påvirkning og revidering af vagtvirksomhedsloven i takt med at samfundets krav og behov ændrer sig. I forlængelse af regeringens 12 tryghedsskabende initiativer og politiforligets forsøgsordning med tryghedsvagter arbejder udvalget med at øge anvendelsesområde og sikre arbejde i det offentlige rum. Derudover arbejder udvalget på at sikre et nationalt samarbejde i forlængelse af det mangeårige samarbejde mellem en række vagtvirksomheder og Københavns Vestegns Politi. 

Hvordan bliver jeg en del af Vagtudvalget?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i vagtvirksomhed kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af udvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Under vagtområdet har vi også et fagudvalg for kontrolcentraler (KC). Du kan læse mere om KC-udvalget herunder.

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af Vagtudvalget?

Ved at være en del af vagtudvalget kan du enten med en plads i udvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop vagtvirksomhed – til gavn for dig og din virksomhed.

SikkerhedsBranchens Vagtudvalg har blandt andet: 

Hvor finder jeg materiale om Vagtudvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden for vagtområdet. Du kan finde relevant materiale herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Foreningsdag – Medlemsmøde – Vagt16. maj 2024, 10:00Medlemsmøde
Vagt2. maj 2024, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt + KC27. februar 2024, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt21. november 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt + KC24. august 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Foreningsdag – Medlemsmøde – Vagt25. maj 2023, 13:30Medlemsmøde
Vagt2. maj 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt + KC28. februar 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt22. november 2022, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt24. august 2022, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt19. maj 2022, 10:00Medlemsmøde
Vagt4. maj 2022, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Vagt & KC2. februar 2022, 09:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
G4S Security Services A/STonni T. Jensen tonni.jensen@dk.g4s.com
Næstformand
Tempest Security A/SSonny Schurer sonny.schurer@tempestsecurity.com
Ledelse
Den Jyske Kontrolcentral A/SHenrik Egsgaard hle@djk.dk
Nokas Værdihåndtering A/SThomas Michael Pedersen thomas.pedersen@nokas.com
Securitas A/SMorten Regnersgaard morten.regnersgaard@securitas.dk
Medlem
ACTAS A/SMichael Petersen info@mmsikring.dk
ACTAS A/SKarl Mikkelsen karl@dgss.dk
Basic Entreprise ApSEkrem Karakurtekrem@in2retail.dk
Birepo A/SEigil Petersen ep@birepo.dk
BN-VagtserviceThomas Nielsen thomas@bn-vagtservice.dk
Bravida Danmark A/SKlaus Pinvig Rasmussen klaus.p.rasmussen@bravida.dk
Bright Bird A/SAmanda Müllerasm@brightbird.com
Bright Bird A/SRasmus Aagaard Ulfeldtrau@brightbird.com
COWI A/SChristian Krabbe Hansen chhh@cowi.com
CTR Secure Services Nordic ApSPer Skovhus psk@ctrservices.dk
Dan Group Alarm MS ApSMorten Sørensenmorten-el@hotmail.com
Dancity VagtKim Sennewald vagt@dancity-vagt.dk
Den Jyske Kontrolcentral A/SJesper Havkrog Christensenjhc@djk.dk
FA VAGT v/ Iann ReganIann Regan igre@favagt.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseMorten V. Birkelystfes-sikr25@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseMorten Hagelquistfes-bas23@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseFlemming Bartholinfes-sikr04@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseRené Holdorffes-sikr23@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseKent Würtz Laursenfes-sikr12@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseBrian Wengerfes-sikr18@mil.dk
G4S Security Services A/SCharlotte Sørensen charlotte.sorensen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SThomas Fersnerthomas.fersner@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SFrederik Boesgaard frederik.boesgaard@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJacob Rosendal jacob.rosendal@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJesper Markussen jesper.markussen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJulian Rudland julian.rudland@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLars Kaltoft lars.kaltoft@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLasse Wolpold lasse.wolpold@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMartin Jespersen martin.jespersen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMichael Koerth michael.koerth@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SPeter Ermler peter.ermler@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SPeter Svendsen peter.svendsen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/STorben Høgh Andersentorben.hogh@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SOle Viborgole.viborg@dk.g4s.com
GT SERVICE ApSFinn Jensen fj@gtservice.dk
Herning LåseserviceMorten Gadegaard morten@hlse.dk
JK+ A/SAnders Kristensen ak@jkplus.dk
JL Alarm ApSJan Lauridsen jl@jlalarm.dk
JL Alarm ApSLene Tindal Iwersenlene@jlalarm.dk
JL Alarm ApSTom Iwersen tom@jlalarm.dk
JM Sikring ApSJørgen Juel-Madsen jms@jm-sikring.dk
JMS Alarm ApSJesper Als Skov jesper@jmsalarm.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SBenny Hansen benny@john-drejer.dk
JS VAGTJohnny Schmidtjsvagt@jsvagt.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
KriminalforsorgenMartin Kenneth Lind Andreasenmartinkenneth.andreasen@krfo.dk
KriminalforsorgenMikkel Høxbro Grandtmikkelhoxbro.grandt@krfo.dk
KriminalforsorgenTorben Mikkelsentorben.mikkelsen@krfo.dk
KriminalforsorgenRasmus Hansenrasmus.hansen@krfo.dk
KriminalforsorgenCarsten Robetjecarsten.robetje@krfo.dk
KriminalforsorgenRune Vahl-Madsenrune.vahl-madsen@krfo.dk
KriminalforsorgenKen Ryttersgaard Stabelkenryttersgaard.stabel@krfo.dk
KS Vagt ApSKnud Simonsenks@ksvagt.dk
KS Vagt ApSPer Juhlpj@ksvagt.dk
KS Vagt ApSRegitze Nella Emborgpr@ksvagt.dk
Københavns Vagtgruppe ApSMike Mikkelsen kbhvagt@mail.dk
LEGO Security Billund ApSKenneth Lomholt Jensenkenneth.lomholt.jensen@kirkbi.com
LEGO Security Billund ApSPer Normann Poulsen per.normann@europe.lego.com
LEGO Security Billund ApSSøren Christensen soeren.christensen@lego.com
Loomis Danmark A/SFinn Olsen finn.olsen@dk.loomis.com
Loomis Danmark A/SHenrik Emil Hörup henrik.hoerup@dk.loomis.com
Loomis Danmark A/SMads Møller mads.moller@dk.loomis.com
Loomis Danmark A/STom Andersen tom.andersen@dk.loomis.com
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SAllan Obling ao@laase.dk
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SFlemming Svendsen fs@laase.dk
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SPerry Larsen pl@laase.dk
M&M HansenJames de Leonjames@mogmhansen.dk
M&M HansenMalene Hansenmalene@mogmhansen.dk
M&M HansenMichael Hansenmichael@mogmhansen.dk
Nokas Værdihåndtering A/SOrhan Öztürk orhan.ozturk@nokas.com
Omega Security Service ApSDejan Martin Quist Olsendmo@omegasecurity.dk
Outscale ApSSimon Kristensen simon@outscale.dk
Outscale ApSThomas Skyggebjerg ts@outscale.dk
PC SecuringPeter Christensen mail@securing.dk
Pro-teck Sikkerhedssystemer ApSFrank Andersen pro-teck@mail.dk
Rednings-RingenJørgen Sax Maarbjerg jorgen@rednings-ringen.dk
Rednings-RingenSøren Mortensensoeren@rednings-ringen.dk
Ringkøbing Vagtservice v/ Simone AagaardMichael Lumby kennel@alderslyst.dk
Roskilde BrandvæsenJesper Lyster jesperly@roskilde.dk
Roskilde BrandvæsenKim Roger Petersen kimrp@roskilde.dk
Roskilde BrandvæsenLars Robetjé larsro@roskilde.dk
Securify ApSKadir Yurukinfo@securify.dk
Securitas A/SClaus Fibiger claus.fibiger@securitas.dk
Securitas A/SJimmy Krebs jimmy.krebs@securitas.dk
Securitas A/SKim Høyberg Andersen kim.hoyberg.andersen@securitas.dk
Securitas A/SMichael Kaae michael.kaae@securitas.dk
Securitas A/SMorten Jørgensen morten.joergensen@securitas.dk
Securitas A/SRene Nielsen rene.nielsen@securitas.dk
Sekur ApSHans Henrik Liisborg hhl@sekur.dk
SG Security VagtselskabJørgen Gad post@sgsecurity.dk
SmartGuard ApSCasper Wilken cw@smartguard.dk
SmartGuard ApSDorthe Kaae dk@smartguard.dk
STJERNESSSih Hasan Kiranhasan-kiranv@hotmail.com
Syddjurs Vagt og HundepatruljePierre Bitsch syddjursvagt@syddjursvagt.dk
TeamSafety ApSJim Darré Sørensen js@teamsafety.dk
TeamSafety ApSThomas Thisted Kontakt@teamsafety.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk
Tempest Security A/SJulius Mangoldjulius.mangold@tempestsecurity.com
Vagtselskabet CS-VagtClaus Stechnik cms@csvagt.dk
Vagtselskabet CS-VagtJesper E. Simonsen jes@csvagt.dk
Verisure A/SAbde Samad Bouyahyaouiabde.s.bouyahyaoui@verisure.com
Verisure A/SJohnny Dupont johnny.dupont@verisure.com
Verisure A/SKarina Birk karina.birk@verisure.com
Verisure A/SMaria Flintrup Jensenmaria.flintrup@verisure.com
Verisure A/SPatrick W. Friis patrick.w.friis@verisure.com
Verisure A/SSubhana Abgharisubhana.abghari@verisure.com
Verisure A/SYusuf YilmazYusuf.yilmaz@verisure.com
Victory SecuritySimone Pedersenhr@victorysecurity.dk
Victory SecurityThomas Lauritsenthomas@victorysecurity.dk
ViSikrer ApSEigil Schjønning eigil@visikrer.dk
ViSikrer ApSJohnny Dalgaard johnny@visikrer.dk
Wall Security ApSMikail Filikci kontakt@wallsecurity.dk
WM-Vagt ApSMartin Ladov ml@wm-vagt.dk
WM-Vagt ApSWinnie Ladov wl@wm-vagt.dk
www.vagtstationen.dkBenny Hansen elbenny@outlook.dk
X Vagt ApSNikki Lauritzenkontakt@xvagt.dk