ABA-udvalget

Hvad er ABA-udvalget?

ABA-udvalget er ét af SikkerhedsBranchens mange fagudvalg, der beskæftiger sig med automatiske brandalarmeringsanlæg. Det er også dette udvalg, der håndterer automatiske varslingsanlæg (AVA). ABA-udvalget er et fagudvalg under Brandudvalget, og består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf 10 er valgt til at udgøre en fagudvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder ABA-udvalget med?

Fagudvalget arbejder for at medlemmerne af fagudvalget har en opdateret viden om regelsæt og standarder. Dette gøres ved at informere om og påvirke markedsudviklingen for automatiske brandalarmeringsanlæg og automatiske varslingsanlæg, blandt andet ved at gå i positiv dialog med regelsættende og godkendende myndigheder samt øvrige interessenter og aktivt deltage i relevante arbejdsgrupper og regler og standarder mv. Fagudvalget kan af egen drift tage initiativer, som kan højne kvaliteten af udbud, projektering, udstyr, installation, drift og vedligeholdelse inden for fagområdet. Fagudvalget arbejder desuden for at fremme det gode kollegiale samarbejde på tværs af konkurrenceforhold og andre interesser.

Hvordan bliver jeg en del af ABA-udvalget?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i automatisk brandalarmering og varslingsanlæg kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af ABA-udvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af ABA-udvalget?

Ved at være en del af ABA-udvalget kan du enten ved en plads i fagudvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop automatisk brandalarmering og varslingsanlæg – til gavn for dig og din virksomhed.

SikkerhedsBranchens ABA-udvalg har blandt andet: 

Hvor finder jeg materiale om ABA-udvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden for ABA- og AVA-området. Du kan finde relevant viden herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
ABA16. september 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABA2. december 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABA Medlemsmøde9. april 2025, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
ABA – Medlemsmøde15. april 2024, 13:00Medlemsmøde
ABA6. december 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABA25. september 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABA – Medlemsmøde8. maj 2023, 13:00Medlemsmøde
ABA28. februar 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
ABA11. oktober 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
ABA20. april 2022, 15:00Medlemsmøde
ABA13. oktober 2021, 13:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
Siemens A/SJohn Sejrskild john.sejrskild@siemens.com
Næstformand
Consilium Building Safety ApSTejs Sylvester Poppe tp@consilium.dk
Ledelse
Autronica Fire and Security A/SLars Tietze lars.tietze@carrier.com
DKTV A/SMartin Hagedorn Jacobsenmhage@tdcnet.dk
El-Team Vest A/SPeter Mølgaard pfm@elteamvest.dk
G4S Security Services A/SCarsten Bille Hansen carsten.bille@dk.g4s.com
Honeywell Life Safety A/SKristian Petersen kristian.petersen@honeywell.com
Kemp & Lauritzen A/STommy Bisgaard tombis@kemp-lauritzen.dk
Roskilde BrandvæsenKim Roger Petersen kimrp@roskilde.dk
Teletec Connect A/SBerit Johnsen berit@teletec.dk
Medlem
ABATina Bech-Mikkelsentibm@danskkabeltv.dk
ABS Alarm & Sikkerhed A/SMichael Vintermv@absalarm.dk
ACTAS A/SSøren Kudsk sku@actas.dk
ADI Global Distribution A/SHenrik Sommer Stapelfeldt henrik.stapelfeldt@adiglobal.com
Amstrup SikringRasmus Hansson rha@0-20.dk
Anker & Nygaard ApSClaus Anker Jørgensen caj@an4.dk
Autronica Fire and Security A/SJørgen Meisnerjorgen.meisner@carrier.com
Autronica Fire and Security A/SPer Juel Nielsen per.nielsen@carrier.com
Bagger Låse & Alarm A/SFrederik Moulin Gruhl Krusefkr@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SGoran Perovic gpe@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJesper Rasmussen jr@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SKurt Sørensen kbs@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SPernille Hasgaard ph@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Bagger tba@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Madsen thm@bagger-laase.dk
Bravida Danmark A/SBrian S. Andersen brian.s.andersen@bravida.dk
Bravida Danmark A/SMartin Andersen martin.andersen@bravida.dk
Bravida Danmark A/SSøren Rosborg soren.rosborg@bravida.dk
Carrier Fire & Security Denmark A/SKenneth Møhncke kenneth.mohncke@carrier.com
CBRE Teknisk Servicepartner A/SRune Tuxen Aagaardrune.aagaard@cbre.com
COWI A/SChristian Krabbe Hansen chhh@cowi.com
COWI A/SChristian Kjærgaard cnkd@cowi.com
COWI A/SPalle Munk pemk@cowi.com
COWI A/SNiki Siglnisg@cowi.com
Dalko ApSKim Roland Hendriksen info@dalko.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutMichael Krebs Filipsenmkf@brandogsikring.dk
Detekt ApSSøren Bullsb@tk-tek.dk
Detekt ApSKevin Rasmussenkr@tk-tek.dk
DK-EL ApSMichael Kronborg mkr@dkel.nu
DKTV A/SMartin Nielsen Nørskovmarno@danskkabeltv.dk
El-Team Vest A/SLars Larsen lal@elteamvest.dk
El-Team Vest A/SPeter H. Sørensen phs@elteamvest.dk
Elsec A/SKenny Nielsen ken@elsec.dk
Elsec A/SMads Quaade Vestergaardmqv@elsec.dk
Elsec A/STina Lundsgaardtlu@elsec.dk
Falck A/SLars Hjort lars.hjort@falck.com
Falck A/SMartin Wentrupmartin.wentrup@falck.com
G4S Security Services A/SAnders Kornbech anders.kornbech@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SCharlotte Sørensen charlotte.sorensen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SFrederik Boesgaard frederik.boesgaard@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJohn Samuelsen john.samuelsen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLars Kaltoft lars.kaltoft@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLasse Wolpold lasse.wolpold@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMartin Jespersen martin.jespersen@dk.g4s.com
GEZE DanmarkKent Hvidtfeldt k.hvidtfeldt@geze.com
GEZE DanmarkPoul Torndahl p.torndahl@geze.com
GEZE DanmarkSøren Wander Jensens.jensen@geze.com
GEZE DanmarkJohnny Wintherj.winther@geze.com
Honeywell Life Safety A/SThomas Jensen thomas.jensen@honeywell.com
JK+ A/SDaniel Küster dk@jkplus.dk
Kemp & Lauritzen A/SAnders Egeberganlyeg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SBrian G. Olesenbgo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SCamilla Nygårdcaeny@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SDennis Andersendesaan@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Avnstedhav@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Neiiendamjesnei@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJon Ambirkjonamb@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKarin Jønsson kmtj@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian Stengård NordbyKNOR@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLars F. Olsen lsf@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin H. Holtenmahh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Lyngholm Hansenmalyha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Søndergaardmarkvi@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Nedemark Hansen mnh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Nysted Henriksenmnhe@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Kongslevreko@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Lykke Nielsenrelyni@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRune Marquardtrunmar@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Simonsenssim@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSteffen Lyagerstly@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Jeppesensxje@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren V. Jacobsensxveja@kemp-lauritzen.dk
KIBO Sikring A/SMarianne Merrild Tønnesenmmt@kibo.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
Leif Nielsen A/SDan Lindy Petersendp@lnas.dk
Lotek A/SCharlotte Grage Lykkecgl@lotek.dk
Lotek A/SHenrik Behrens hbe@lotek.dk
Lotek A/SSøren Dünnwebersdu@lotek.dk
Molter Consult ApSUlf B. Molter ulf.molter@molterconsult.dk
NIRASHans Holten Lützhöfthanl@niras.dk
Pro-Sec A/SFrank Grothe fgr@pro-sec.dk
Robert Bosch A/SJan Julinjan.julin@dk.bosch.com
Robert Bosch A/SJohn Ørnebjergjohn.oernebjerg@dk.bosch.com
S&G GroupJesper Løvbojbl@sggroup.dk
S&G GroupPer Balle Kildelundpbk@sggroup.dk
Scandi Supply A/SBent Jensen bj@scandisupply.dk
Scandi Supply A/SKarsten Holse kh@scandisupply.dk
Schneider Electric Danmark A/SJesper Bæktoftjesper.baktoft@se.com
Schneider Electric Danmark A/SMartin Riis martin.riis@se.com
Schneider Electric Danmark A/SAnja Solhaugeanja.solhauge@se.com
Siemens A/SHenrik Falkenberg henrik.falkenberg@siemens.com
SikkerhedsAlliancenLars Møller Petersen lmp@sikkerhedsalliancen.dk
Søndergaard El A/SSøren Fredslund Clausen sfc@hs-el.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk
Tele-Control ApSLars Graabæk lg@tele-control.dk