Rådgiverudvalget

Hvad er Rådgiverudvalget?

Rådgiverudvalget er ét af SikkerhedsBranchen seks stående udvalg, der alle beskæftiger sig med et specifikt fagområde inden for sikkerhed og sikring. Rådgiverudvalget består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf ti virksomheder er valgt til at udgøre en udvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder Rådgiverudvalget med

Rådgiverudvalget arbejder med at skabe en høj og ensartet standard hos de virksomheder, der beskæftiger sig med rådgivning om sikkerhed og sikring. Derudover arbejder udvalget på at sætte og udvikle standarder for aktører og serviceydelser på området, og ikke mindst informere og påvirke markedsudviklingen samt opsamle og dele viden. Derudover beskæftiger udvalget sig med CER- og NIS2-direktiverne.

Hvordan bliver jeg en del af Rådgiverudvalget?

emsvirksomheder med interesse i sikringsrådgivning kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af udvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af Rådgiverudvalget?

Ved at være en del af Rådgiverudvalget kan du enten med en plads i udvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop rådgivning – til gavn for dig og din virksomhed.

Rådgiverudvalget har blandt andet:

Hvor finder jeg materiale om Rådgiverudvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden for rådgiverområdet. Du kan finde relevant materiale herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Foreningsdag – Medlemsmøde – Rådgiver16. maj 2024, 11:30Medlemsmøde
Rådgiver29. april 2024, 09:00Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver5. februar 2024, 09:00Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver5. december 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver28. august 2023, 09:00Udvalgsledelsesmøde
Foreningsdag – Medlemsmøde – Rådgiver25. maj 2023, 10:00Medlemsmøde
Rådgiver24. april 2023, 09:30Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver20. februar 2023, 09:00Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver14. november 2022, 09:00Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver22. august 2022, 08:30Udvalgsledelsesmøde
Rådgiver19. maj 2022, 13:30Medlemsmøde
Rådgiver5. maj 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
Sweco Danmark A/SCarsten Werner Lund carstenwerner.lund@sweco.dk
Næstformand
Rambøll Danmark A/SJens Bjørnå jebn@ramboll.dk
Ledelse
Artelia A/SWilly Paulsenwap@arteliagroup.dk
COWI A/SHans Holten Lützhøft hlu@cowi.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutMaiken Skriver Poulsen msp@dbi-net.dk
Guardian – security & risk management ApSEmilie J.K. Toppenbergemt@guardian-srm.com
NIRASMichael Youngmiyo@niras.dk
Over Byen Arkitekter ApSHans Schevinghs@overbyen.dk
Over Byen Arkitekter ApSKasper Bendsenkb@overbyen.dk
Spangenberg & Madsen Rådgivende Ingeniørfirma A/SMichael Lindqvist ml@sogm.dk
ViSikrer ApSJohnny Dalgaard johnny@visikrer.dk
Medlem
Alcensoft A/SMaciej Gerard Krzesinskimaciej.g.krzesinski@alcensoft.com
Almsten Sikring ApsLars Chr. Almsten Jochumsen as@almstensikring.dk
Artelia A/SLenny Dueholm ldu@moe.dk
Artelia A/SMorten Schou Jensen msj@arteliagroup.dk
Axis Communications ABLars Hansson lars.hansson@axis.com
B. Schrøder A/SHans Kristian Kristiansen hkk@b-schroder.dk
COWI A/SChristian Krabbe Hansen chhh@cowi.com
COWI A/SJørgen Jørgensen jejr@cowi.com
COWI A/SPalle Munk pemk@cowi.com
COWI A/STorben Jansaa tjj@cowi.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutAnders Frost Jensen afj@dbi-net.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutIb Bertelsen ibe@dbi-net.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutPeter Buch Christensen pbc@brandogsikring.dk
Dansk Dørteknik A/SDennis Kjelstrupdk@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SJonas Søndergaardjs@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hanseninfo@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hansenlh@ddteknik.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseBrian Wengerfes-sikr18@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseFrank B. Rasmussenfes-sikr26@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseJens Peter Kvistbofes-sikr27@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseKent Würtz Laursenfes-sikr12@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseMorten Hagelquistfes-bas23@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseMorten V. Birkelystfes-sikr25@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseRené Holdorffes-sikr23@mil.dk
Guardian – security & risk management ApSAnne-Sophie Stokbroans@guardian-srm.com
Guardian – security & risk management ApSNorman Kristiansen guardian@guardian-srm.com
Guardian – security & risk management ApSThomas Poulsen tfp@guardian-srm.com
High SecurityChristian Oxdorfchristian.oxdorf@outlook.dk
JMS Alarm ApSJesper Als Skov jesper@jmsalarm.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
KriminalforsorgenRune Vahl-Madsenrune.vahl-madsen@krfo.dk
Linde Brandmateriel ApSPeter Linde pl@lindebrand.dk
Molter Consult ApSUlf B. Molter ulf.molter@molterconsult.dk
NIRASChristian Asbjørn Andersen caa@niras.dk
NIRASChristian Rueløkke crue@niras.dk
NIRASFrank Stenlien Hansen fsh@niras.dk
NIRASHenrik Mortensenhenr@niras.dk
NIRASRasmus Skov Jensen rsje@niras.dk
Nordic Retail ApSJesper Schønnemannjs@nordic-retail.com
Rambøll Danmark A/SHenrik Olafsson ho@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SKenny Michael Dam kemd@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SKim Dalgaard kda@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SMichael Vonsild mivo@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SPoul Henrik Madsen phm@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SRonnie Hjorth roh@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SSteffen Michael Jeppesensmje@ramboll.dk
Rambøll Danmark A/SSøren Tømming Hvillum shal@ramboll.dk
Salto Systems ApSLars Duthart Bruun l.duthart@saltosystems.com
Spangenberg & Madsen Rådgivende Ingeniørfirma A/SMichael Søgaard Rasmussen mr@sogm.dk
Sweco Danmark A/SHeino Christensen Heino.christensen@sweco.dk
Sweco Danmark A/SKjell Lorentzen Kjell.lorentzen@sweco.dk
Sweco Danmark A/SMogens Dammogens.dam@sweco.dk
Sweco Danmark A/SOle Mygind Sørensen Olemygind.sorensen@sweco.dk
Sweco Danmark A/SVilfred Nielsen Vilfred.nielsen@sweco.dk
SystemHouse Solutions ABDavid Jordan david.jordan@systemhousesolutions.com
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk