ABV/RU

Hvad er ABV-RU-udvalget?

ABV-RU-udvalget er ét af SikkerhedsBranchens mange fagudvalg, der beskæftiger sig med automatisk brandventilation og røgudluftning. ABV-RU-udvalget er et fagudvalg under Brandudvalget, og består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf ni er valgt til at udgøre en fagudvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder ABV-RU-udvalget med?

ABV-RU-udvalget arbejder bredt for at højne kvaliteten i projektering, etablering og drift af brandventilation og røgudluftning. ABV-RU-udvalget arbejder desuden for fair og lige vilkår for alle, der ønsker at være i markedet og for at samle og sikre kvaliteten af områdets aktører, regelsæt og standarder. Dette gøres ved at informere om og påvirke markedsudviklingen for brandventilation og røgudluftning, blandt andet ved at gå i positiv dialog med regelsættende og godkendende myndigheder samt øvrige interessenter og aktivt deltage i relevante arbejdsgrupper om regler og standarder mv. ABV-RU-udvalget kan af egen drift tage initiativer, som kan højne kvaliteten af udbud, projektering, udstyr, installation, drift og vedligeholdelse inden for fagområdet.

Hvordan bliver jeg en del af ABV-RU-udvalget?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i automatisk brandalarmering og varslingsanlæg kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af ABV-RU-udvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakt sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af ABV-RU-udvalget?

Ved at være en del af ABV-RU-udvalget kan du enten ved en plads i fagudvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop automatiske brandventilation og røgudluftning – til gavn for dig og din virksomhed.

SikkerhedsBranchens ABV-RU-udvalg har blandt andet:

Hvor finder jeg materiale om ABV-RU-udvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden om automatisk brandventilation og røgudluftning. Du kan finde relevant viden herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
ABV-RU7. august 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU18. november 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU24. februar 2025, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU Medlemsmøde22. april 2025, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
ABV-RU Medlemsmøde22. april 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU28. februar 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU20. november 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU21. august 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
ABV-RU – Medlemsmøde25. april 2023, 13:00Medlemsmøde
ABV-RU17. januar 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
ABV-RU1. november 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
ABV-RU22. august 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
ABV-RU25. april 2022, 13:00Medlemsmøde

Medlemmer

Formand
D+H Danmark A/SBerit Clausen bc@dh-partner.dk
Næstformand
Unilite A/STorben Christensen tc@unilite.dk
Ledelse
CBRE Teknisk Servicepartner A/SRune Tuxen Aagaardrune.aagaard@cbre.com
COWI A/SKim Sommerlund-Thorsen kmsn@cowi.com
El-Team Vest A/SPeter Mølgaard pfm@elteamvest.dk
Kemp & Lauritzen A/SLars F. Olsen lsf@kemp-lauritzen.dk
Rambøll Danmark A/SSøren Tømming Hvillum shal@ramboll.dk
WindowMaster Climatic A/SHenrik Storgaard hst.dk@windowmaster.com
Medlem
ACTAS A/SSøren Kudsk sku@actas.dk
Amstrup SikringRasmus Hansson rha@0-20.dk
Anker & Nygaard ApSClaus Anker Jørgensen caj@an4.dk
Bagger Låse & Alarm A/SGoran Perovic gpe@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJesper Rasmussen jr@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SKurt Sørensen kbs@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Bagger tba@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Madsen thm@bagger-laase.dk
Bravida Danmark A/SHelge Nielsen helge.nielsen@bravida.dk
Bravida Danmark A/SMartin Andersen martin.andersen@bravida.dk
Bravida Danmark A/SSøren Rosborg soren.rosborg@bravida.dk
COWI A/SChristian Krabbe Hansen chhh@cowi.com
COWI A/SNiki Siglnisg@cowi.com
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutMichael Krebs Filipsenmkf@brandogsikring.dk
DK-EL ApSMichael Kronborg mkr@dkel.nu
El-Team Vest A/SLars Larsen lal@elteamvest.dk
El-Team Vest A/SPeter H. Sørensen phs@elteamvest.dk
Falck A/SLars Hjort lars.hjort@falck.com
Falck A/SMartin Wentrupmartin.wentrup@falck.com
G4S Security Services A/SFrederik Boesgaard frederik.boesgaard@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJohn Samuelsen john.samuelsen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLars Kaltoft lars.kaltoft@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLasse Wolpold lasse.wolpold@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMartin Jespersen martin.jespersen@dk.g4s.com
GEZE DanmarkKent Hvidtfeldt k.hvidtfeldt@geze.com
GEZE DanmarkPoul Torndahl p.torndahl@geze.com
GEZE DanmarkSøren Wander Jensens.jensen@geze.com
GEZE DanmarkJohnny Wintherj.winther@geze.com
Invatrade ApSRené Falkenberg rf@invatrade.dk
JK+ A/SDaniel Küster dk@jkplus.dk
Kemp & Lauritzen A/SAnders Egeberganlyeg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SBrian G. Olesenbgo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SCamilla Nygårdcaeny@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SDennis Andersendesaan@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Avnstedhav@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Neiiendamjesnei@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJon Ambirkjonamb@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKarin Jønsson kmtj@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian Stengård NordbyKNOR@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin H. Holtenmahh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Lyngholm Hansenmalyha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Søndergaardmarkvi@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Nedemark Hansen mnh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Nysted Henriksenmnhe@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Kongslevreko@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Lykke Nielsenrelyni@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRune Marquardtrunmar@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Simonsenssim@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSteffen Lyagerstly@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Jeppesensxje@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren V. Jacobsensxveja@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STommy Bisgaard tombis@kemp-lauritzen.dk
KIBO Sikring A/SJens Rasmussenjr@kibo.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
Lotek A/SCharlotte Grage Lykkecgl@lotek.dk
Rambøll Danmark A/SSøren Christensen soch@ramboll.dk
Schneider Electric Danmark A/SMartin Riis martin.riis@se.com
SikkerhedsAlliancenLars Møller Petersen lmp@sikkerhedsalliancen.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk
Tormax Danmark ApSPalle Timmermann Mortensenpalle.timmermann.mortensen@tormax.dk
WindowMaster Climatic A/SAlex Andersen aax.dk@windowmaster.com
WindowMaster Climatic A/SRasmus Plougmann rp@climatic.dk