Certificerede brandrådgivere

Hvad er udvalget for certificerede brandrådgivere?

Udvalget for certificerede brandrådgivere er ét af SikkerhedsBranchens mange fagudvalg, der er et forum for certificerede brandrådgivere. Udvalget er et fagudvalg under brandudvalget, og består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf seks er valgt til at udgøre en fagudvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder udvalget for certificerede brandrådgivere med?

Udvalget for certificerede brandrådgivere afstemmer viden specifikt på det tekniske område. Det giver ensartet forståelse og dermed løsninger, der sammenlignelige og dermed lettere kan tilgås af leverandører m.fl., så nogle løsninger ikke bliver valgt fra, trods de er gode nok eller omvendt. Som certificerede brandrådgivere kan man måske også få en forståelse af, hvad en mindre eller større afvigelse omfatter – hvad er det vi som branche mener er rigtigt at gøre, så vi i ”ens” byggerier kan stå med ensartede løsninger.

brandrådgiver

Hvordan bliver jeg en del af udvalget for certificerede brandrådgivere?

Alle medlemsvirksomheder med certificerede brandrådgivere kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af udvalget for certificerede brandrådgivere i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af udvalget for certificerede brandrådgivere?

Ved at være en del af udvalget for certificerede brandrådgivere kan du enten ved en plads i fagudvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop dette område – til gavn for dig og din virksomhed.

Udvalget arbejder blandt andet med:

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Certificerede Brandrådgivere30. januar 2024, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere28. november 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere12. september 2023, 12:00Fagudvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere17. maj 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere23. marts 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere25. januar 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Certificerede Brandrådgivere28. november 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
COWI A/SKim Sommerlund-Thorsen kmsn@cowi.com
Næstformand
360 Brandrådgivning ApSThomas Friis Waltersdorfftfw@360brand.dk
Ledelse
Artelia A/SJacob Holmjho@arteliagroup.dk
NIRASToni M. Christiansennirassafety@niras.dk
Rambøll Danmark A/SSteen Vagner Olsensteen@ramboll.dk
Sweco Danmark A/SJonathan Jørgensenjonathan.jorgensen@sweco.dk
Medlem
Artelia A/SDeniz Yilmaz Blidorfbrandprojekter@arteliagroup.dk
Artelia A/SGustav Lanng Madsenglma@arteliagroup.dk
Artelia A/SHelle Buggehebu@arteliagroup.dk
Artelia A/SJesper Østergaard Hansenjoha@arteliagroup.dk
COWI A/SAnders Baach Vestergaardabvd@cowi.com
COWI A/SJesper Lind Arpejla@cowi.com
COWI A/SLene Ulriksenleul@cowi.com
COWI A/SMichael Gould Bøeg Christiansenmgcn@cowi.com
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutBrian Vestergård Jensenbvj@brandogsikring.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutJanne Gress Lindstrøm Frederiksenjgf@brandogsikring.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutLars Vædeled Roedlvr@brandogsikring.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
NIRASEsben Kjems Hoveesh@niras.dk
NIRASFrank Gustafssonfgu@niras.dk
NIRASHenrik Hindborghhi@niras.dk
NIRASJacob Frost Petersenjape@niras.dk
NIRASKirsten Lund Andersenkila@niras.dk
NIRASLasse Tornfeldt Sørensenlaso@niras.dk
NIRASMaria Boe Hedehede@niras.dk
Rambøll Danmark A/SMaibritt Tulin Thastrupmbtu@ramboll.dk
Sweco Danmark A/SHjalte Bengtssonhjalte.bengtsson@sweco.dk