Mekanisk sikring

Hvad er udvalget for mekanisk sikring?

Udvalget for mekanisk sikring er ét af SikkerhedsBranchen seks stående udvalg, der alle beskæftiger sig med et specifikt fagområde inden for sikkerhed og sikring. Udvalget for mekanisk sikring (også kaldet MEK-udvalget) består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf ti virksomheder er valgt til at udgøre en ud-valgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder udvalget for mekanisk sikring med?

Udvalget for mekanisk sikring arbejder p.t. med at udvikle et perimetersikringskursus, der skal indgå i certificeringsordningen på mekanisk sikring. Derudover arbejder udvalget med indbrudssikring som en del af referencegruppen til Bo Trygt-projektet. MEK-udvalget har også løbende et samarbejde med F&P om revision af Sikringskataloget. Derudover beskæftiger udvalget sig med CER- og NIS2-direktiverne.

Det faglige arbejde foregår i de to fagudvalg under udvalget for mekanisk sikring. Du kan læse mere om fagudvalgene herunder

Hvordan bliver jeg en del af udvalget for mekanisk sikring?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i mekanisk sikring kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af udvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af udvalget for mekanisk sikring?

Ved at være en del af udvalget for mekanisk sikring kan du enten med en plads i udvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop mekanisk sikring – til gavn for dig og din virksomhed.

Udvalget har blandt andet:

Hvor finder jeg materiale om mekanisk sikring?

Vi samler hele tiden relevant viden inden for området for mekanisk sikring. Du kan finde relevant materiale herunder. 

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Mekanisk Sikring16. april 2024, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk Sikring28. februar 2024, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk Sikring16. november 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk Sikring30. august 2023, 15:00Udvalgsledelsesmøde
Foreningsdag – Medlemsmøde – Mekanisk Sikring25. maj 2023, 10:00Medlemsmøde
Mekanisk sikring1. maj 2023, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk sikring16. marts 2023, 15:30Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk sikring23. november 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk sikring25. august 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Mekanisk sikring19. maj 2022, 11:30Medlemsmøde
Mekanisk sikring28. april 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde

Medlemmer

Formand
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicTom Christensen tom.christensen@sesami.io
Næstformand
Kronborg Sikring Kommanditaktieselskab A/SClaus Lund claus@kronborg-sikring.dk
Ledelse
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicOle Olsen ole.olsen@sesami.io
ABUS-Gruppen Nordic A/SSøren Brehm Jensen sbj@abus-nordic.com
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkHenrik Jørgensen henrik.joergensen@assaabloy.com
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Bagger tba@bagger-laase.dk
Damasec ApSHenrik Færch hf@damasec.com
JSA Sikring ApSGerdt Bennetsen gerdt@jsa.dk
KIBO Sikring A/SLars Kramer lk@kibo.dk
Vetrotech Saint-GobainSimon Laybourn Christensen simon.christensen@saint-gobain.com
Medlem
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicHenrik V. Hansen henrik.hansen@gunnebo.com
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicJan Lenanderjan.lenander@sesami.io
ABUS-Gruppen Nordic A/SMichael Hørby Andersenmichael.hoerby.andersen@abus-nordic.com
ACTAS A/SKarl Mikkelsen karl@dgss.dk
ACTAS A/SLars Eiberg lei@actas.dk
ACTAS A/SLea Drejer Raunslund ldr@actas.dk
ACTAS A/SMichael Petersen info@mmsikring.dk
ACTAS A/SPeter Zandersen pza@actas.dk
ACTAS A/SRasmus Kirk rki@actas.dk
ACTAS A/SSøren Kudsk sku@actas.dk
ACTAS A/STorben Olsen tol@actas.dk
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkCarsten Brund carsten.brund@assaabloy.com
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkCarsten Rudolph carsten.rudolph@assaabloy.com
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkMartin Krohn martin.krohn@assaabloy.com
AVL Låse & Sikring ApSJannich Nielsen jannich@avlgruppen.dk
Alux A/S Sun & Safe SystemsBenny G. Christensen bgc@alux.dk
Alux A/S Sun & Safe SystemsBill T. Jensen btj@alux.dk
Alux A/S Sun & Safe SystemsOle Bredahl ob@alux.dk
Alux A/S Sun & Safe SystemsOle Iversen oiv@alux.dk
Arne Hald A/SAllan Andreasen aa@arnehald.dk
Arne Hald A/SErik Hald ah@arnehald.dk
Bagger Låse & Alarm A/SCatharina Kjølsen chk@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJack Overby jo@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJan Holde jh@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJesper Jørgensen jjo@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJørgen Bagger bagger@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SKuno Pedersen kp@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMarie Agerskov Lauritzenmla@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMartin Schrøder ms@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SPernille Hasgaard ph@bagger-laase.dk
Bandit Danmark I/SChristian Pedersen info@bandit-danmark.dk
BeSafe ApSMathias Rasmussen mathias@besafe.dk
BeSafe ApSSimone Hansensh@besafe.dk
Birepo A/SEigil Petersen ep@birepo.dk
Birepo A/SGert Petersen gp@birepo.dk
Birepo A/SMichael Friis mf@birepo.dk
Bonne Låse & Sikring ApSLisbeth Kramhøft lik@bonnesikring.dk
Brica Sikring A/SCarsten Roed Øvre carsten@brica.dk
CBRE Teknisk Servicepartner A/SSteffen Michael Jeppesen smn@intego.dk
CERTEGO A/SNiels Matthiassenniels.matthiassen@certego.dk
CERTEGO A/SPer Steen Olsen slagelse@certego.dk
CERTEGO A/SPer Svensson per.svensson@certego.dk
CERTEGO A/SSandra Flatau sandra.flatau@certego.dk
CERTEGO A/STommy Mortensen tommy.mortensen@certego.dk
COWI A/SChristian Kjærgaard cnkd@cowi.com
COWI A/SChristian Krabbe Hansen chhh@cowi.com
COWI A/SNiki Siglnisg@cowi.com
CTR Secure Services Nordic ApSPer Skovhus psk@ctrservices.dk
Casper Transport v/ Casper Østergaard HansenAnnika Bargisen post@caspertransport.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutLauge Vithner Jensen lvj@brandogsikring.dk
Dansk Dørteknik A/SDennis Kjelstrupdk@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SJonas Søndergaardjs@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hanseninfo@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hansenlh@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLouise Meyerbogholderi@ddteknik.dk
Din LåsepartnerLars Sørensenlss@din-laasepartner.dk
Din LåsepartnerNicolai Mortensennm@din-laasepartner.dk
Din Låsesmed A/SPer Nygaardinfo@din-laasesmed.dk
Din Sikringspartner ApSSøren Jakobsensj@dinsikringspartner.dk
E-Secure ApsJan Dahl jan@e-secure.dk
EL Sikring ApS, Alarm & VagtservicePoul Berger info@elsikring.com
Elsec A/SFrank Eriksen fe@elsec.dk
Elsec A/SKenny Nielsen ken@elsec.dk
Elsec A/SMads Quaade Vestergaardmqv@elsec.dk
Elsec A/STina Lundsgaardtlu@elsec.dk
Falck A/SBo Kurt Nielsen bokn@falck.dk
Falck A/SLars Hjort lars.hjort@falck.com
Falck A/SMartin Wentrupmartin.wentrup@falck.com
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseAage V. Christensenfes-sikr22@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseBrian Wengerfes-sikr18@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseFinn Viktor Wintherfes-sikr20@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseFrank B. Rasmussenfes-sikr26@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseHamzah M. Abou Khadrafes-sikr15@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseJens Peter Kvistbofes-sikr27@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseJohn Duus de Bustosfes-sikr07@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseKasper N. Poulsenfes-sikr10@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseKasper S. Kristiansenfes-sikr09@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseKent Würtz Laursenfes-sikr12@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseMorten V. Birkelystfes-sikr25@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseOliver F. Hansenfes-sikr05@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelsePer Nave Øhrstrømfes-sikr06@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseRené Holdorffes-sikr23@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseStefan Rienerfes-sikr16@mil.dk
Forsvarsministeriets EjendomsstyrelseSven Høgedalfes-sikr19@mil.dk
G4S Security Services A/SAnders Kornbech anders.kornbech@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SBettina Herse bettina.herse@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SBrian Storm Andersen brian.s.andersen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SCarsten Bille Hansen carsten.bille@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SCharlotte Sørensen charlotte.sorensen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SClaus Nørregaard claus.norregaard@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SFrederik Boesgaard frederik.boesgaard@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SGert Brylov Hansen gert.brylov.hansen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJacob Rosendal jacob.rosendal@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJens Møller jens.moller@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SJesper Markussen jesper.markussen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SKenneth Hoe kenneth.hoe@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SKommunikation kommunikation@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SLasse Wolpold lasse.wolpold@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMartin Jespersen martin.jespersen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SMichael G. Hansen michael.g.hansen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SNils Lehner nleh@tdc.dk
G4S Security Services A/SOle Knudsen ole.knudsen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SPeter Ermler peter.ermler@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SPeter Svendsen peter.svendsen@dk.g4s.com
G4S Security Services A/STonni T. Jensen tonni.jensen@dk.g4s.com
GEZE DanmarkJohnny Wintherj.winther@geze.com
GEZE DanmarkKent Hvidtfeldt k.hvidtfeldt@geze.com
GEZE DanmarkPoul Torndahl p.torndahl@geze.com
GEZE DanmarkSøren Wander Jensens.jensen@geze.com
Glarmestrenes Døgnvagt A/SKim Pedersen 70100100@glasvagt.dk
Herning LåseserviceMorten Gadegaard morten@hlse.dk
High SecurityChristian Oxdorfchristian.oxdorf@outlook.dk
Howeni Eurosafe A/SHenrik Hørup hh@howenieurosafe.dk
Howeni Eurosafe A/SLouise Debel Wehnerldw@howenieurosafe.dk
Ideal Låse & SikringsteknikIngolf Holmenlund ingolf.holmenlund@ideallaase.dk
Ishøj Hegn A/SHenrik Rydianderher@ishoj-hegn.dk
J.C. Pengeskabe A/SBirthe Windfeldt bw@jcp.dk
J.C. Pengeskabe A/SBo Uldahl Kaa bk@jcp.dk
J.C. Pengeskabe A/SPer Møller Bengtson pmb@jcp.dk
JSA Sikring ApSFinn Knudsen info@jsa-sikring.com
JSA Sikring ApSJimmi Erichsen jimmi@jsa.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SBenny Hansen benny@john-drejer.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SCamilla Drejercamilla@john-drejer.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SJeppe Drejer jeppe@john-drejer.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SLene Hjortshøj lene@john-drejer.dk
John Drejer Låse & Sikring A/SLouise Østergaard louise@john-drejer.dk
KIBO Sikring A/SAli Özdemir ali@kibo.dk
KIBO Sikring A/SAnette Jacobsenaja@kibo.dk
KIBO Sikring A/SDorte Koch dk@kibo.dk
KIBO Sikring A/SFlemming Villadsen fvi@kibo.dk
KIBO Sikring A/SMarianne Merrild Tønnesenmmt@kibo.dk
KIBO Sikring A/SMorten Olesen moo@kibo.dk
KIBO Sikring A/SNikolai Dorph Steenberg ns@kibo.dk
KIBO Sikring A/SThomas Grumstruptg@kibo.dk
Kemp & Lauritzen A/SBrian G. Olesenbgo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SFlemming Kristiansenfkr@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Grejsenhgg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJacob Lykkegaard Jensen jalj@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJens Kronborg Bangjenban@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Johansen jrjo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJon Ambirkjonamb@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKarin Jønsson kmtj@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian R. Stuhrkrrost@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian Stengård NordbyKNOR@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristoffer Hoffmeyer krih@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLars Ebsenlare@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLars F. Olsen lsf@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLeonard Flintleof@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMads Møller Andersen maan@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Lyngholm Hansenmalyha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Nedemark Hansen mnh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Davidsenmida@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Frandsenmivifr@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMorten M. Bachmnnn@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNana Dolmer Sørensennadosx@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNils Hyldgaardnilshy@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRafal Hansenrasjha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRasmus Høyrasy@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Lykke Nielsenrelyni@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STheis Holritzthehol@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SThomas Starpovths@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STorben D. Johansentodajo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STorben Ernstrømtoer@kemp-lauritzen.dk
Keyvision ApSRasmus Poulsen rasmus@keyvision.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
KriminalforsorgenRune Vahl-Madsenrune.vahl-madsen@krfo.dk
Kronborg Sikring Kommanditaktieselskab A/SThomas Holst Hansen thomas@kronborg-sikring.dk
Kühl El og Teknik ApSMagnus Kühl magnus@kuhlelogteknik.dk
Kühl El og Teknik ApSMorten Kühl morten@kuhlelogteknik.dk
LEGO Security Billund ApSSøren Christensen soeren.christensen@lego.com
Leifs LåseserviceLeif Thorgersen lls@indbakke.dk
Lemvigh-Müller A/SJesper Lund Andersen jlan@lemu.dk
Lund & Erichsen A/SSven Bendtsen sb@l-e.dk
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SAllan Obling ao@laase.dk
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SFlemming Svendsen fs@laase.dk
Låse-Specialisten John R. Hanson A/SPerry Larsen pl@laase.dk
Låsekompagniet.dkJesper Snedker js@lkpost.dk
Låsesmeden Frederikshavn/Sæby ApSCarsten Svendsen kontor@laasesmeden-frh.dk
MB Sikring ApsMichael Bøje michael@mb-sikring.dk
MP Alarm og Låseteknik ApSMichael Pedersen mp@mp-alarm.dk
MVR Security A/SMichael von Rummell mvr@mvr-security.dk
Mekanisk sikringIvan Bjørnivb@sanistaal.dk
Molter Consult ApSUlf B. Molter ulf.molter@molterconsult.dk
Nordic Glass Security ApSJonas Westergaardjonas@glass-security.dk
Nordisk SikringPreben Bremholm preben@nordisksikring.dk
Nordisk SikringServiceafdeling service@sikring-nord.dk
Omega Security Service ApSKim Nielsen kn@omegasecurity.dk
Prosero Security Group A/BJørgen Kronborgjorgen.kronborg@prosero.com
Protect A/SPer Raahauge pr@msdk.eu
Rambøll Danmark A/SSteffen Michael Jeppesensmje@ramboll.dk
Roskilde BrandvæsenJesper Lyster jesperly@roskilde.dk
Roskilde BrandvæsenKim Roger Petersen kimrp@roskilde.dk
Roskilde BrandvæsenLars Robetjé larsro@roskilde.dk
SCANVIEW A/SAndreas Bækgaardand@scanview.dk
SERA Låse & Sikring ApSKim Munch km@sera.nu
SERA Låse & Sikring ApSLisbeth Iversen liv@sera.nu
SV-TotalTeknik A/SStig V. Jensen sv@totalteknik.dk
Safe SikringMads Ravn Broni mads@safesikring.dk
Safe SikringTroels Broni troels@safesikring.dk
Salto Systems ApSJesper Buch j.buch@saltosystems.com
Salto Systems ApSLars Duthart Bruun l.duthart@saltosystems.com
Sanistål A/SOle Kirchner olk@sanistaal.dk
Scanview Sikring ApSDennis Egholm de@scanviewsikring.dk
Securitas A/SFlemming Kvorning flemming.kvorning@securitas.dk
Sejer SecurityJesper Sejer js@sejersecurity.dk
Sikkerhedsdøren A/SJannik Jørgensen jj@sikkerhedsdoere.dk
Sikret A/SDejana Rojbic dr@sikret.dk
Sikret A/SMia mt@sikret.dk
Sikret A/SSteen Houby sh@sikret.dk
Sikring Nord A/SJesper Toft Jensen jt@sikring-nord.dk
Sikringsgruppen VEST ApSEgon Nielsen egon@sikringsgruppenvest.dk
Sikringsgruppen VEST ApSJakob B. Madsen jakob@sikringsgruppenvest.dk
SmartEye ApSFrank Vestergren Vincentz fvv@vincentz.dk
SmartGuard ApSCasper Wilken cw@smartguard.dk
SmartGuard ApSDorthe Kaae dk@smartguard.dk
Solar A/SLars Poulsenlhpo@solar.dk
Spangenberg & Madsen Rådgivende Ingeniørfirma A/SMichael Lindqvist ml@sogm.dk
SuperVision Alarmteknik ApSSøren Fredslund Nedergaard soren@supervision-alarm.dk
Sweco Danmark A/SMogens Dammogens.dam@sweco.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk
TeamSafety ApSThomas Thisted Kontakt@teamsafety.dk
UniSecure Nordic ApSHenrik Olsen ho@unisecure.dk
Vetrotech Saint-GobainJesper Schmidt Hansenjesper.s.hansen@saint-gobain.com
ViSikrer ApSEigil Schjønning eigil@visikrer.dk
ViSikrer ApSJohnny Dalgaard johnny@visikrer.dk
Vitani A/SRasmus Pedersen rp@vitani.dk
Wegges Låse & Sikring ApSKristian Groth Kelö kristian@weggeslaase.dk
Wegges Låse & Sikring ApSMads Quist mads@weggeslaase.dk
record Danmark A/SLars Krull Jørgensen lkj@record-danmark.dk