Terrorsikring

Hvad er terrorsikringsudvalget?

Terrorsikringsudvalget er ét af SikkerhedsBranchens mange fagudvalg, der beskæftiger sig med terrorsikring. Terrorsikringsudvalget er et fagudvalg under udvalget for mekanisk sikring, og består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf 10 er valgt til at udgøre en fagudvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder terrorsikringsudvalget med?

Terrorsikringsudvalget arbejder med udviklingen af en teknisk specifikation til sikring mod køretøjsangreb, vejledning om sikkerhed ved events samt muligheden for mere uddannelse og vidensdeling på terrorsikringsområdet. Dette sker blandt andet gennem dialog med en lang række interessenter på terrorsikringsområet. Målet er at samle alle relevante aktører især med tekniske kompetencer, og dermed blive et omdrejningspunkt for arbejdet med terrorsikring. Udvalget monitorerer implementeringen af relevante standarder og lovgivning og udarbejder vejledninger i nødvendige overvejelser om terrorsikring. Blandt andet vil udvalget have fokus på droner.

Hvordan bliver jeg en del af terrorsikringsudvalget?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i terrorsikring kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af terrorsikringsudvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakte sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af terrorsikringsudvalget?

Ved at være en del af terrorsikringsudvalget kan du enten ved en plads i fagudvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop terrorsikring – til gavn for dig og din virksomhed.

SikkerhedsBranchens terrorsikringsudvalg har blandt andet:

Hvor finder jeg materiale om terrorsikringsudvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden om terrorsikring. Du kan finde relevant viden herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Terrorsikring – Medlemsmøde11. april 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Terrorsikring8. februar 2024, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Terrorsikring8. november 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Terrorsikring17. august 2023, 13:00Fagudvalgsledelsesmøde
Terrorsikring – Medlemsmøde27. april 2023, 13:00Medlemsmøde
Terrorsikring6. februar 2023, 09:30Udvalgsledelsesmøde
Terrorsikring15. november 2022, 09:30Udvalgsledelsesmøde
Terrorsikring6. september 2022, 09:30Udvalgsledelsesmøde
Terrorsikring27. april 2022, 10:00Medlemsmøde

Medlemmer

Formand
Damasec ApSHenrik Færch hf@damasec.com
Næstformand
KIBO Sikring A/SNikolai Dorph Steenberg ns@kibo.dk
Ledelse
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicOle Olsen ole.olsen@sesami.io
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutKarin Castro Møller kcm@brandogsikring.dk
High SecurityChristian Oxdorfchristian.oxdorf@outlook.dk
NIRASChristian Asbjørn Andersen caa@niras.dk
Nordic Glass Security ApSJonas Westergaardjonas@glass-security.dk
Over Byen Arkitekter ApSKasper Bendsenkb@overbyen.dk
Over Byen Arkitekter ApSHans Schevinghs@overbyen.dk
Sweco Danmark A/SBenno Nagbølbenno.nagbol@sweco.dk
ViSikrer ApSEigil Schjønning eigil@visikrer.dk
Medlem
A/S SESAMI CASH Management Technologies NordicHenrik V. Hansen henrik.hansen@gunnebo.com
Alux A/S Sun & Safe SystemsOle Iversen oiv@alux.dk
Aras Security A/SMichael Gelvan mik@aras-group.com
Bagger Låse & Alarm A/SJan Holde jh@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SJesper Jørgensen jjo@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SKuno Pedersen kp@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMarie Agerskov Lauritzenmla@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SMartin Schrøder ms@bagger-laase.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Bagger tba@bagger-laase.dk
COWI A/SNiki Siglnisg@cowi.com
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutFlemming Lorentzen fll@brandogsikring.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutKen Bjørkholmkeb@brandogsikring.dk
Danske RisikorådgivereFinn info@danskerisikoraadgivere.dk
G4S Security Services A/SThomas Fersnerthomas.fersner@dk.g4s.com
G4S Security Services A/STorben Høgh Andersentorben.hogh@dk.g4s.com
G4S Security Services A/SOle Viborgole.viborg@dk.g4s.com
Ishøj Hegn A/SHenrik Rydianderher@ishoj-hegn.dk
JC Pengeskabe A/SBo Uldahl Kaa bk@jcp.dk
Kemp & Lauritzen A/SBrian G. Olesenbgo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SFlemming Kristiansenfkr@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Grejsenhgg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJacob Lykkegaard Jensen jalj@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJens Kronborg Bangjenban@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Johansen jrjo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian Stengård NordbyKNOR@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristoffer Hoffmeyer krih@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian R. Stuhrkrrost@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLars Ebsenlare@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SLeonard Flintleof@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Lyngholm Hansenmalyha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Frandsenmivifr@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Nedemark Hansen mnh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMorten M. Bachmnnn@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNana Dolmer Sørensennadosx@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNils Hyldgaardnilshy@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRafal Hansenrasjha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRasmus Høyrasy@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Lykke Nielsenrelyni@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STheis Holritzthehol@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SThomas Starpovths@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STorben D. Johansentodajo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STorben Ernstrømtoer@kemp-lauritzen.dk
KIBO Sikring A/SJens Rasmussenjr@kibo.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
KriminalforsorgenMartin Kenneth Lind Andreasenmartinkenneth.andreasen@krfo.dk
KriminalforsorgenMikkel Høxbro Grandtmikkelhoxbro.grandt@krfo.dk
KriminalforsorgenTorben Mikkelsentorben.mikkelsen@krfo.dk
KriminalforsorgenRasmus Hansenrasmus.hansen@krfo.dk
KriminalforsorgenCarsten Robetjecarsten.robetje@krfo.dk
KriminalforsorgenKen Ryttersgaard Stabelkenryttersgaard.stabel@krfo.dk
Københavns PolitiKasper Bille Nielsenkni088@pet.dk
Rambøll Danmark A/SKim Dalgaard kda@ramboll.dk
record Danmark A/SLars Krull Jørgensen lkj@record-danmark.dk
SCANVIEW A/SAndreas Bækgaardand@scanview.dk
Sweco Danmark A/SJan Højenjan.hojen@sweco.dk
Sweco Danmark A/SMogens Dammogens.dam@sweco.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk
ViSikrer ApSJohnny Dalgaard johnny@visikrer.dk