Brandporte

Hvad er Brandporteudvalget?

Brandporteudvalget er ét af SikkerhedsBranchens mange fagudvalg, der beskæftiger sig med brandporte. Brandporteudvalget er et fagudvalg under Brandudvalget, og består af en række medlemsvirksomheder, hvoraf 11 er valgt til at udgøre en fagudvalgsledelse, der drøfter aktuelle emner og arbejder ud fra en arbejdsplan.

Hvad arbejder Brandporteudvalget med?

Brandporteudvalget har fokus på brandskydeporte, udvendigt hængslede branddøre, brandjalousier, brand- og røgbarrierer, og arbejder bredt for at højne kvaliteten i projektering, etablering og drift af brandporte og udvendigt hængslede døre. Udvalget arbejder ligeledes for fair og lige vilkår for alle, der ønsker at være i markedet og for at samle og sikre kvaliteten af områdets aktører, regelsæt og standarder.

Hvordan bliver jeg en del af Brandporteudvalget?

Alle medlemsvirksomheder med interesse i brandporte kan blive en del af udvalget på tre måder:

Du bliver en del af Brandporteudvalget i forbindelse med din indmeldelse i SikkerhedsBranchen, hvor du skal markere hvilke interesseområder, du har. Er du allerede medlem, og dine interesseområder ændrer sig, kan du altid kontakt sekretariatet

Hvad kan jeg opnå ved at være en del af Brandporteudvalget?

Ved at være en del af Brandporteudvalget kan du enten ved en plads i fagudvalgsledelsen eller som en del af en specifik arbejdsgruppe være med til at påvirke branchen inden for netop brandporte – til gavn for dig og din virksomhed.

Brandporteudvalget har blandt andet:

Hvor finder jeg materiale om Brandporteudvalget?

Vi samler hele tiden relevant viden inden om brandporte. Du kan finde relevant viden herunder.

Møder og arrangementer

Kommende møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type

Tidligere møder og arrangementer

Dagsorden & referat Dato Type
Brandporte – Medlemsmøde17. april 2024, 10:00Medlemsmøde
Brandporte15. januar 2024, 10:00Fagudvalgsledelsesmøde
Brandporte30. oktober 2023, 10:00Fagudvalgsledelsesmøde
Brandporte22. august 2023, 10:00Fagudvalgsledelsesmøde
Brandporte – Medlemsmøde9. maj 2023, 13:00Medlemsmøde
Brandporte24. januar 2023, 10:00Udvalgsledelsesmøde
Brandporte7. november 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Brandporte23. august 2022, 13:00Udvalgsledelsesmøde
Brandporte10. maj 2022, 13:00Medlemsmøde

Medlemmer

Formand
Jansen Tore Denmark ApSClaus Prang claus-prang@jansentore.com
Næstformand
Door System A/SBrita Rosenbech br@doorsystem.dk
Ledelse
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkAllan Lionettallan.lionett@assaabloy.com
Alux A/S Sun & Safe SystemsOle Bredahl ob@alux.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutNikolai Nyhus Skammeritznns@dbigroup.dk
Invatrade ApSRené Falkenberg rf@invatrade.dk
Kronborg Sikring Kommanditaktieselskab A/SThomas Holst Hansen thomas@kronborg-sikring.dk
Lindab A/SJørgen Sabroe jorgen.sabroe@lindab.com
Multi-Tek A/SLars Torp Jensen ltj@multitek.dk
Mx door ApSErik Torrild et@mxdoor.dk
Sydvestjysk Portindustri A/SKent Viuf kent@svjportindustri.dk
Medlem
ADI Global Distribution A/SHenrik Sommer Stapelfeldt henrik.stapelfeldt@adiglobal.com
ASSA ABLOY Opening Solutions DenmarkCarsten Meents carsten.meents@assaabloy.com
Alux A/S Sun & Safe SystemsOle Iversen oiv@alux.dk
Bagger Låse & Alarm A/SThomas Bagger tba@bagger-laase.dk
COWI A/SNiki Siglnisg@cowi.com
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutMichael Krebs Filipsenmkf@brandogsikring.dk
Dansk Brand- og sikringsteknisk InstitutRobert Firkic rfi@dbigroup.dk
Dansk Dørteknik A/SDennis Kjelstrupdk@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SJonas Søndergaardjs@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hanseninfo@ddteknik.dk
Dansk Dørteknik A/SLars Hansenlh@ddteknik.dk
Dansk Portindustri asJim Nielsen jim@danskport.dk
GEZE DanmarkKent Hvidtfeldt k.hvidtfeldt@geze.com
GEZE DanmarkPoul Torndahl p.torndahl@geze.com
JSA Sikring ApSGerdt Bennetsen gerdt@jsa.dk
Kemp & Lauritzen A/SAnders Egeberganlyeg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SBrian G. Olesenbgo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SCamilla Nygårdcaeny@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SDennis Andersendesaan@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Avnstedhav@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SHenrik Grejsenhgg@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Johansen jrjo@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJesper Neiiendamjesnei@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SJon Ambirkjonamb@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SKristian Stengård NordbyKNOR@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin H. Holtenmahh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Lyngholm Hansenmalyha@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Nedemark Hansen mnh@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMartin Søndergaardmarkvi@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SMichael Nysted Henriksenmnhe@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNana Dolmer Sørensennadosx@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SNils Hyldgaardnilshy@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Kongslevreko@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRené Lykke Nielsenrelyni@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SRune Marquardtrunmar@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSteffen Lyagerstly@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Jeppesensxje@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren Simonsenssim@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/SSøren V. Jacobsensxveja@kemp-lauritzen.dk
Kemp & Lauritzen A/STommy Bisgaard tombis@kemp-lauritzen.dk
Kolding KommuneKim Svennumkivs@kolding.dk
Multi-Tek A/SClaus Nygaard Vinther cnv@multitek.dk
Promat Etex Nordic A/SClaus Meyenburg claus.meyenburg@etexgroup.com
Schneider Electric Danmark A/SMartin Riis martin.riis@se.com
SikkerhedsBranchenEva Agnete Kristenseneak@sikkerhedsbranchen.dk
Sydvestjysk Portindustri A/SLilian Kristensen lk@svjportindustri.dk
Sydvestjysk Portindustri A/SSøren Ditlevsen sd@svjportindustri.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iAnders Jønch Langbergajl@tec.dk
TEC, Technical Education Copenhagen s/iHenrik Steen Norithsn@tec.dk